wystawa w Ełckim Centrum Kultury

Posted Maj 17th, 2023 in Bez kategorii by Jurek

Do 31. maja 2023 można zobaczyć moją autorską wystawę pt. “Ceramika zazwyczaj użytkowa”.

Chwil kilka temu myślałem, że wernisaż i wystawa swoich prac to taki bardziej napompowany jarmark ;) Okazuje się, że to spory kawałek roboty… Trochę tremy, oczekiwań z różnych stron. Nowa lekcja… Dziękuję wszystkim mniej i bardziej zaangażowanym i zapraszam do odwiedzania kawiarni w ECK, a tych z daleka wirtualnie na FB.

Dlaczego warto szkolić się w Pracowni LIPOWA?

Posted Styczeń 27th, 2023 in Bez kategorii by Jurek

…ano dlatego, że od lat ceramika jest przewodnikiem w moim życiu. Co mam na myśli? To, że jestem pełnoetatowym garncarzem. To, że spotykam na mojej drodze wyjątkowych mistrzów tego rzemiosła. To, że wchłaniam wiedzę ceramiczną i ciągle się w tym temacie rozwijam. To, że większość moich dochodów pochodzi z ceramicznej dziedziny.

Czego uczę? A tak w punktach by było przejrzyście:

- Jak urządzić pracownię, od czego zacząć, na co zwracać uwagę.

- Jak tworzyć ceramikę, jakie materiały dobrać.

- i jeszcze dużo, dużo więcej: obsługa pieców, zagospodarowanie odpadów w pracowni, wykonywanie form i modeli pomocniczych, mam do dyspozycji uczniów sporą biblioteczkę branżową, do wglądu i oglądu kilka różnych piecy (elektryczny, gazowy do raku i gazowy/olejowy), uczniów traktuje indywidualnie…

ZAPRASZAM!!!

Koło się kręci

Posted Maj 10th, 2021 in Bez kategorii by Jurek
Koło się kręci….
To trzydniowe szkolenie z toczenia na kole.
Zajmiemy się zagadnieniami tj.:
Centrowanie
Toczenie prostych form naczyniowych (kubek, miska, naczynie z brzuchem) oraz bardziej skomplikowanych (przykrywki, imbryki, itp.)
Obtaczanie podsuszonych prac.
Zdobienie angobami, grzebieniem, fakturowanie, polerowanie z użyciem koła.
Będziemy formować i kroić naczynia po osi symetrii analizując postępy.
I rzecz jasna, jak to u nas duzo pomysłów, porad, pracy, pracy, pracy…
Cena: 950zl
Zaliczka: 200zł (płatna do 20.05)
mbank 89 1140 2004 0000 3202 8074 8382
Termin: 2-4 czerwca.
Ilość miejsc max 4 osoby.

Uwaga! Kolejna edycja Warsztatu kreatywnego ceramika 29.06-02.07
Cena 1700zl

Mamy już swoją naziemną galerię!!!

Posted Listopad 25th, 2019 in Bez kategorii by Jurek

Zapraszamy do naszej przydomowej galerii. Znajdziecie tu unikatową ceramikę użytkową. Wykonujemy naczynia na kole garncarskim (kubki, miski, cukiernice itp.), Wytwarzany własnymi rękoma patery, anioły, dzwonki, płytki ścienne, magnesy i wiele innych nie tylko ceramicznych ciekawostek… Nasze wyroby charakteryzuje niepowtarzalność. Dążymy do tworzenia form praktycznych i funkcjonalnych (choć fantazja czasem bierze górę…). Dominują kolory nieba i ziemi. Wykonywaniem niepowtarzalnego rękodzieła zajmujemy się od ponad 15 lat.

Aktualne zdjęcia i wydarzenia na profilu FB ‘Pracownia Lipowa’.

Galerię otwieramy zawsze gdy jesteśmy w domu – prosimy dzwonić - 694 935 558

Adres: Mącze 2b, koło Ełku (skręt w Szarejkach - MĄCZE 2km), na tablicy przy przystanku w naszej wsi jest mapa, a na niej zaznaczona Pracownia Lipowa

WSTĘP Do Ceramiki RAKU - warsztaty i wypał

Posted Czerwiec 13th, 2019 in Bez kategorii by Jurek
Zapraszamy na pierwsze spotkanie z ceramiką Raku w naszej wsi Mącze. W tzw. telegraficznym skrócie opowiem i pokażę o co chodzi w ceramice Raku. Poszkliwimy, wypalimy,powąchamy, pogadamy…
Każdy z uczestników poszkliwi i wypali własne prace (wypalone wczesniej na biskwit i wykonane z gliny dedykowanej Raku) lub poszkliwi nasze biskwity.
Zabieramy ze sobą robocze ubrania i wierzchnie okrycia z materiałów niesyntetycznych /naturalnych - wymogi bezpieczeństwa.
Zapraszamy także osoby towarzyszące bez konieczności płacenia za udział - wydarzenie ma carakter otwarty!
Mniej i bardziej doswiadczeni miłośnicy wypałów Raku mogą to wydarzenie potraktować jako okazję do wypalenia swoich prac - Was także zapraszamy!

Stażyści poszukiwani…

Posted Luty 22nd, 2018 in Bez kategorii by Jurek
Do przyszłych stażystów, nauczycieli, wychowawców, wykładowców…

Z tej strony Jurek Fiedoruk.

Z finansowym wsparciem BFKK i Ministerstwa Rozwoju mam przyjemność zaprosić do odbycia krótkich (80 godzinnych) testowych staży w pracowniach ceramicznych. Będziemy wspólnie testować dwa rodzaje stażu – mobilny i stacjonarny.

Pierwszy, mobilny, odbędzie się w pięciu różnych pracowniach (po dwie na jednego stażystę) –

Gandas (Litwa)

Pracownia Garncarska Mirosława Piechowskiego

Mnufaktura Nakomiady

Garncarnia

Ogniem Malowana

a tu obejrzyjcie koniecznie fotoreportaż z naszych wizyt w tych pracowniach

http://proceramika.blogspot.com/

Drugi, stacjaonarny, odbędzie się  w mojej pracowni (www.LIPOWA.tk).

Pokrywamy koszta dojazdu, noclegów i wyżywienia. Będzie też marchewka na kijku, czyli kieszonkowe (nawet pokaźne…) dla każdego stażysty, ale to na końcu, nie chcemy żeby to był motyw przewodni, który pokierowałby do odbycia staży.

Projekt ma na celu stworzenie modelu stażowego, który mógłby być finansowany przez Państwo Polskie. Byłoby to doskonałe uzupełnienie nauki rzemiosła nie tylko ceramicznego.

Staże muszą się odbyć do połowy czerwca tego roku.

Także w czerwcu spotkamy się sporą grupą – mistrzowie i uczniowie. Będziemy rozmawiać o formie staży i podsumowywać projekt. Wspólnymi siłami zbudujemy piec do wypalania ceramiki kamionkowej opalany drewnem.

Czekam na CV osób chętnych do odbycia staży (niekoniecznie pełne, chodzi przede wszystkim o to co w życiu stwożyliście, zbudowaliście co lubicie) i krótki opis doświadczenia w ceramice (nie jest wymagane!), a przynajmniej to co najbardziej Was w niej interesuje i dlaczego w ogóle ceramika.

a tu obejrzyjcie koniecznie fotoreportaż z naszych wizyt w tych pracowniach

http://proceramika.blogspot.com/

Z glinianym pozdrowieniem

Jurek Fiedoruk

PS Strona macierzystego projektu to

w razie pytań proszę dzwonić 694 935 558

Czwartki ceramiczne w Warszawie

Posted Luty 11th, 2018 in Bez kategorii by Jurek

Zapraszam na spotkanie z poszukującym mistrzem ceramiki…

Jerzym Fiedorukiem!

http://czwartkiceramiczne.blogspot.com/

15 lutego 2018r. , Galeria CPK, ul. Podskarbińska 2, Warszawa

Czas na staż!!!

Posted Luty 11th, 2018 in Bez kategorii by Jurek
Od 15 stycznia realizuję projekt pt. PRACOWNIA LIPOWA - ZRÓWNOWAŻONY MODEL EDUKACJI PRAKTYCZNEJ W RZEMIOŚLE NA PRZYKŁADZIE PRACOWNI CERAMICZNEJ w ramach projektu Czas na staż – grant dla innowatorów społecznych oferujących nowe rozwiązania praktycznej nauki zawodu w przejściu z edukacji do pracy (inkubator innowacji społecznych) prowadzony jest na podstawie umowy z Ministerstwem Rozwoju, w ramach POWER, realizowany przez Białostocką Fundację Kształcenia Kadr, w partnerstwie z Narodowym Forum Doradztwa Kariery, Związkiem Rzemiosła Polskiego i Fundacją Gospodarczą z Gdyni. (http://czasnastaz.edu.pl/)
Naziemne i praktyczne prace związane z projektem zaczęliśmy od wizyt studyjnych, których fotorelację możecie obejrzeć na blogu Darka Osińskiego, prezesa Związku Ceramików Polskich, z którym mam przyjemność współpracować.
Ruszył nabór na staże w pracowniach ceramicznych, prosimy o kontakt nauczycieli, wychowawców - to z Waszą pomocą wybieramy stażystów!

Jarmark przed Ratuszem w Białymstoku

Posted Grudzień 14th, 2017 in Bez kategorii by Jurek

Już od najbliższej soboty (16 grudnia) wystawiamy się na Jarmarku przed Ratuszem w Białymstoku. ZAPRASZAMY!!!

P.S. W tym roku rządzą turkusy!

jurek

jurek

Lipowa w Synergii

Posted Grudzień 4th, 2017 in Bez kategorii by Jurek

Już od dzisiaj, a dla tych co nie zdążyli - od jutra, nasze wyroby można kupić w sklepie ze zdrową żywnością SYNERGIA przy ul. Orzeszkowej w Ełku. Radzimy spieszyć z zakupami - 15go grudnia zwijamy mandżur (no chyba, że zakładamy spektakularny sukces…) i ruszamy z nim na Białystok na Jarmark przed Ratuszem.